Pěstování kustovnice čínské

Vypěstujte si vlastní kustovnici čínskou. Její drobné červené bobule jistě ozdobí i vaši zahrádku. Pěstování kustovnice čínské není vůbec složité a ani nevyžaduje žádné velké zahrádkářské znalosti. Vypěstovat si vlastní goji zvládne tedy jistě i úplný začátečník. Podívejte se, jaké stanoviště je pro tuto rostlinu ideální a jakou péči vyžaduje. Pokud máte volný prostor na svém dvorku nebo na zahrádce, určitě si tento drobný stromek vysaďte. Nejenže budete mít bohatou vitamínovou sklizeň, ale získáte také pěknou dekoraci.

Pěstování goji nejen v Číně

Plody goji berry pochází z Číny, kde kustovnice roste v drsných podmínkách pohoří Himálaje. Díky rostoucímu zájmu o tuto rostlinu si ji ale můžete zkusit vypěstovat i u nás v Čechách. Její pěstování není nijak složité, a pokud budete úspěšní, možná za pár let sklidíte své vlastní plody.

Goji berry se dá pěstovat téměř kdekoliv. Je to opadavý a trnitý keř, který dorůstá do výšky až 2,5 metru. Má dlouhé převislé větve, které potřebují místo nejen do výšky, ale i do šířky. Během pěstování je tedy potřeba strom pravidelně prořezávat. Měl by mít vzdušný kmen i korunu.

Sazenice kustovnice čínské

Pro pěstování je ideální těžší půda s pH kolem 8. Měla by být kyprá, písčitá až jílovitá. Správný růst stromku podpoří dostatek slunce. Zálivka nemusí být příliš častá. Většinou na zalévání stačí, když naprší. Ve velkém suchu stačí kustovnici zalévat jen jednou měsíčně. Zálivka by ale pak měla být vydatná.

Ideální je kustovnici čínskou vsadit na dvorek či na zahradu během března nebo dubna. Pokud pěstujete více stromků, měli byste je vysadit v rozestupech alespoň o 2 až 2,5 metrech. Kustovnici je rovněž před vysazením dobré přihnojit kompostem. Poté se přihnojuje na konci dubna močovinou, v průběhu května a června se doporučuje fosforečnan amonný (oboje v množství kolem 600 kg na ha). Poté se přistupuje k výživovým postřikům na list, které se aplikují od konce května až přibližně do října či listopadu. Potom se rostlina přihnojí chlévskou mrvou.

Kustovnice má drobné fialové kvítky, díky kterým je mnoha pěstiteli vnímána také jako okrasný stromek. Kvete od května až do října, následně květy proměňují až ve dva centimetry dlouhé plody - bobule. První úrodu ale můžete očekávat nejdříve za 2 roky po výsadbě.

Sklizeň kustovnice čínské

Plody goji byste měli sklízet, když je ovoce přibližně z 80 % zralé. Sklízet byste měli za suchého počasí, rozhodně ne po dešti. Při trhání plodů se doporučuje postupovat opatrně, abyste je nepoškodili.

Kustovnici pak můžete jíst čerstvou nebo si ji usušit. Sušení je ideální ve speciální sušičce na ovoce nebo v troubě. Pokud je sušíte vzduchem, nemusí se během sušení nijak otáčet. Jakmile jsou usušené, uloží se na suché místo - ideálně do snadno uzavíratelné sklenice. Zde je pak můžete skladovat třeba i rok. Čerstvé plody se dají využít pro výrobu domácí šťávy z kustovnice, na vaření i pečení.

Video

Jak rostlina vypadá?

Vyhledat

Hledej na webu Čínské Kustovnice